Sprawozdanie z realizacji projektu

Sprawozdanie z realizacji projektu

 

16 września 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jednogłośnie podjął uchwałę ustanawiającą rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka. Czekał nas więc rok wzmożonego myślenia o Naszym Patronie, jego dorobku i pomysłach na to, aby świat dzieci był radośniejszy. Był to rok wielu inicjatyw związanych z postacią Janusza Korczaka, które realizowaliśmy zgodnie z hasłem Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka ?Czuć jak dziecko, myśleć jak stary doktor? oraz hasła naszej szkoły na ten rok: ?Dziecko ? już mieszkaniec, obywatel i już człowiek??. Zaczęliśmy od popularyzacji postaci Janusza Korczaka i jego idei tak bliskich dziecku. Chcieliśmy, aby nasze działania przyczyniły się do poprawy komunikacji między światem dorosłych i dzieci. Zaprosiliśmy więc całą społeczność szkolną i środowisko lokalne do aktywnego udziału w naszym szkolnym projekcie: Z Korczakiem w przyszłość, który realizowaliśmy przez cały rok podejmując różnorodne zadania.

 

Pierwsze z nich miało charakter propagandowy i polegało na zebraniu materiałów i wykonaniu gazetki klasowej o życiu i działalności Janusza Korczaka. Pojawiły się też pierwsze przemyślenia i odczucia oraz prace literackie inspirowane postacią naszego patrona. We klasach odbyły się lekcje przybliżające uczniom obraz Starego Doktora i jego działalności. Uczniowie klas młodszych pod okiem opiekunów wykonywali bardzo interesujące portrety Janusza Korczaka. Do tego zadania aktywnie włączyła się szkolna świetlica.

 

Marzec przebiegał pod znakiem praw dziecka i ucznia. Oprócz klasowych gazetek uczniowie klas IV ? VI wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym, którego temat brzmiał: Mam prawo do? , a SU przeprowadził ankietę Czy znasz swoje prawa. Kulminacyjnym punktem tej części projektu był Dzień Samorządności przypadający 21 marca . Tego dnia odbył się korczakowskiego turnieju o tytuł Super klasy, w którym dzieci dały upust swoje pomysłowości i energii. Przez cały kwiecień trwały sesje czytelnicze w ramach których aktyw biblioteczny czytał młodszym kolegom utwory Korczaka. Młodsze klasy uczestniczyły także w projekcji filmu ?Król Maciuś I?. W tym samym czasie starsze klasy obejrzały obraz ?Korczak? reż. A. Wajdy, po obejrzeniu którego nie zabrakło dyskusji i trudnych pytań o rzeczywistość tamtych lat.

 

25 maja 2012r. w naszej szkole zorganizowaliśmy Dzień Rodziny. Tegoroczna impreza środowiskowa odbyła się pod hasłem:? Rodzinne igraszki bez porażki. Rodzina z Korczakiem”. Ogromnym zainteresowanie wzbudziły przygotowane w tym dniu podchody, czyli wędrówka w terenie, w czasie której uczniowie wraz z wychowawcami poszukiwali transparentu z cytatem z pism Janusza Korczaka. Na końcu trasy czekały na wszystkich uczestników zadania praktyczne i logiczne. Na zakończenie odbył się rodzinny piknik oraz sportowe zawody rodzinne. W maju tradycyjnie odbyły się Gminnym Biegi Przełajowe im. Janusza Korczaka oraz szkolny festiwal piosenki dziecięcej: Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat. Odbył się też gminny konkurs plastyczno ? informatyczny na reklamę Roku Korczaka – pocztówka, znaczek, logo, hasło.

 

W tym też miesiąca za nasze starania spotkała nas szczególna nagroda. Nasz Samorząd szkolny po raz kolejny znalazł się wśród laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Samorząd Janusza Korczaka na Medal ? tym razem postaraliśmy się i zajęliśmy I miejsce.

 

Jak co roku 1 czerwca w Dniu Dziecka uczciliśmy uroczystym apelem naszego Patrona, a potem odbyły się zawody sportowe. I nic w tym dziwnego, bo zarówno dzieci, jak i ich sprawność fizyczna, dla naszego patrona miały szczególną wartość, gdy organizował opiekę nad dziećmi w swoich domach sierot i w czasie wakacyjnych obozów. W naszej szkole tego dnia było więc dostojnie, poważnie , ale i wesoło, radośnie.

 

Po przerwie wakacyjnej w nowym roku szkolnym kontynuowaliśmy zadania projektu, bo Rok Korczaka trwał nadal. Tworzyliśmy mapy Śladami Korczaka – miejsca bliskie sercu Starego Doktora, uczniowie przygotowali wystawę Janusz Korczak ? życie w fotografiach pod okiem pani od informatyki oraz przeprowadzili interesujący wywiad z pedagogiem szkolnym, którego temat dotyczył przestrzegania i łamania praw dziecka na świecie. Odbył się także apel Przestrzeganie Praw Dziecka na świecie. Uczestniczyliśmy także w spotkaniach przedstawicieli szkół korczakowskich: w Zlocie szkół im. Janusza Korczaka w Kielcach oraz w konferencji samorządów szkolnych w Skierniewicach. W ostatnich miesiącach nasze działania skierowaliśmy do naszych kolegów i koleżanek z innych placówek na terenie naszej gminy, proponując im udział w Gminnym Wieloboju o Berło Króla Maciusia, Gminnym Konkursie Plastycznym „U krola Maciusia i Kajtka Czarodzieja? na ilustrację do książek dla dzieci Starego Doktora. Ostatnim zdaniem było zorganizowanie i przeprowadzenie Ogólnopolskiego Konkursu dla Samorządów Szkolnych pod hasłem: Korczakowska idea samorządności w szkole XXI wieku na prezentację multimedialna prezentującą dorobek szkolnych samorządów inspirowany myślą wychowawczą Janusza Korczaka. Wzięlo w nim udział 14 samorządów szkół podstawowych i gimnazjów. ? W samo południe z Korczakiem? – 7 grudnia 2012r. miało miejsce podsumowanie naszego projektu szkolnego oraz konkursu ogólnopolskiego. W obecności zaproszonych z tej okazji gości, uczniów i nauczycieli zaprezentowano najlepsze prace konkursowe . Nadesłane prezentacje ukazywały imponujący i różnorodny dorobek samorządów szkół podstawowych i gimnazjów. Ciekawe inicjatywy i podejmowane przez nich działania, są dowodem żywotności i ponadczasowości korczakowskich idei we współczesnej szkole. Komisja konkursowa miała twardy orzech do zgryzienia, bo wybór był niezwykle trudny. Udało się jednak wyłonić zwycięzców.

 

Jury konkursu pierwsze miejsce przyznało Publicznemu Gimnazjum w Laskowej oraz Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie, II miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa im Janusza Korczaka w Górze a miejsca III: Szkoła Podstawowa Nr 6 w Krośnie oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Polskiej. Niestety, warunki atmosferyczne uniemożliwiły przybycie wyróżnionym samorządom na uroczyste rozdanie nagród, których sponsorami byli Wójt Gminy Kowala, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im Janusza Korczaka w Kowali oraz Rada rodziców przy PSP w Kowali.

 

Uwieńczeniem naszych działań w Roku Korczaka było barwne i dynamiczne przedstawienie inspirowane twórczością Starego Doktora przygotowane pod okiem p. Małgorzaty Grzesiak, Anny Szymczyk z oprawą plastyczną p. Beaty Wójcik i muzyczną p. Fryderyka Koziaka.

 

Należy stwierdzić, ze różnorodność podjętych działań oraz zaangażowanie uczniów, nauczycieli i rodziców, a także środowiska przyczyniły się doz realizowania w pełni przyjętych w projekcie założeń. Realizowane zadania były też źródłem wielu satysfakcji, radości, przyczyniły się do wzbogacenia pracy wychowawczej szkoły oraz poszerzenia kompetencji, wiedzy i umiejętności naszych uczniów.

 

 

Skip to content