Noworoczne spotkanie z kolędą…
5 stycznia 2012r o godzinie 13.00 w naszej szkole odbyło się Noworoczne spotkanie z kolędą, którego organizatorem było Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala. Współorganizatorami imprezy byli: Szkolne Kolo Caritas oraz Dyrekcja naszej szkoły. Miłym akcentem spotkania było wręczenie nagród i dyplomów laureatom gminnego konkursu Moja Szopka betlejemska. W części artystycznej grupa teatralna wystąpiła z przedstawieniem herodów na motywach ludowego zwyczaju kolędowego, a zespoły wokalne uświetniły imprezę pięknymi kolędami.
Dawniej w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku powszechnie praktykowane było w różnych formach obrzędowe składanie życzeń, czyli kolędowanie. Typowy czas kolędowania przypadał na okres do Trzech Króli i obejmował chodzenie z żywymi zwierzętami, maszkarami, z gwiazdą, szopką, chodzenie różnych grup przebierańców, widowisko zwane herodami, ?wesele krakowskie” i inne. Towarzyszyła temu kolęda, której śpiewanie w dawnych czasach było tradycją powszechną w całej Polsce. Sama tradycja pojawiła się w naszym kraju już w średniowieczu. Najstarsze teksty kolęd ?Zdrów bądź Królu Niebieski? oraz ?Anioł Pasterzom mówił? pochodzą z XV wieku. Z XVII i XVIII wieku pochodzą pierwsze kolędy w języku polskim. Z tego okresu pochodzi jedna z najpiękniejszych kolęd ?W żłobie leży? autorstwa Piotra Skargi. Inne znane kolędy powstałe w tym czasie to: „Gdy śliczna Panna”, ?Przybieżeli do Betlejem?, ?Jezus Malusieńki?, ?Lulajże Jezuniu? oraz najbardziej uroczysta i chyba literacko najlepsza kolęda napisana przez Franciszka Karpińskiego ?Bóg się rodzi?.
Aby ten to piękny obyczaj kolędowania, dziś coraz częściej zapominany, nie zaginął, Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala we współpracy ze Szkolnym Kołem Caritas oraz Dyrekcją naszej szkoły zorganizowało Noworoczne spotkanie z kolędą.Impreza została przygotowana jako podsumowanie realizowanego przez Stowarzyszenie zadania publicznego zleconego przez Urząd Gminy w Kowali. Uczestnicy spotkania zobaczyli przedstawienie, którego pierwowzorem są ludowe herody w wykonaniu grupy teatralnej złożonej z uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej. W części artystycznej zaprezentowały się również zespoły wokalne w bogatym repertuarze pięknych bożonarodzeniowych pieśni i pastorałek. Grupy śpiewacze, reprezentujące wszystkie grupy wiekowe, zostały przygotowane przez p. Małgorzatę Kilianek, Izabelę Tracz oraz s. Fides Magdę Modlińską. Impreza został wzbogacona wspaniałą wystawą szopek wykonanych przez uczniów szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Gośćmi spotkania byli Przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Pięta, Kierownik Referatu Oświaty Janusz Mróz, dyrektorzy szkół z terenu naszej gminy, członkowie Stowarzyszenia, rodzice, uczniowie oraz mieszkańcy. Uczestnicy spotkania i pozytywnie ocenili przebieg imprezy i z uznaniem odnieśli się artystycznych talentów występujących grup.