Magiczny Grudzień…
Grudzień to magiczny miesiąc pełen zarówno historycznych i religijnych postaci, jak też aniołów, diabłów… W grudniu odbywają się przestawienia zwane „Jasełkami”. W naszej szkole JASEŁKA wystawione zostały w czwartek 22 XII . Inscenizacja dla dzieci z klas młodszych miała miejsce na 3 godzinie lekcyjnej, a dla pozostałych uczniów, zaproszonych Gości, Rodziców i Rady Rodziców w tym samym dniu o godz. 13.30.
Wszyscy wiedzą, że Jasełka, to misterium (średniowieczny dramat religijny) oparte na historii narodzenia w Betlejem dzieciątka o imieniu Jezus i spisku króla Heroda. Ale może już nie wszyscy pamiętają, że wydarzenie to jako pierwszy zainscenizował , z rozpisanymi rolami i dekoracjami, św. Franciszek z Asyżu (1182-1228), czyli na przełomie XII i XIII wieku. Powstały od jego imienia zakon franciszkanów przejął pomysł wystawiania Jasełek w grudniu każdego roku kalendarzowego. Początkowo widowiska te pokazywano w kościołach, potem w co znaczniejszych domach i karczmach, aż weszły na deski teatrzyków i teatrów. Odtwórcami ról były osoby duchowne i świeckie. Sama zaś nazwa „Jasełka” wywodzi się od słowa, którym wówczas określano drewniany pojemnik na paszę dla krów i koni, zwany też żłobem. Skoro Pan Jezus po urodzeniu został złożony w takim jasełku wypełnionym sianem, wszystkie sceny towarzyszące temu wydarzeniu nazwano JASEŁKAMI.
W XVIII w. powstał dodatkowo obyczaj tzw. kolędowania. Odtwarzane przez ludzi postaci Matki Boskiej, św. Józefa, małego Jezuska, aniołów, diabłów, śmierci z kosą, okrutnego Heroda, królów, Żydów i pasterzy oddających hołd Nowonarodzonemu, zwierząt zgromadzonych wokół Bożej Rodziny, zastąpiono kukiełkami. Taki teatrzyk objazdowy, osadzony w scenerii szopki z gwiazdą betlejemską, wędrował po wsiach i dworach szlacheckich. Równolegle jakby, zaistniał zwyczaj chodzenia kolędników z szopką od domu do domu, śpiewania kolęd, wygłaszania często wierszowanych kwestii, straszenia diabłem i kostuchą oraz…zbierania datków. Dawniej były to istne cuda, kolorowe wytwory wyobraźni i inwencji ludzkiej; stroje, przebrania, kręcące się gwiazdy betlejemskie, kłapiące zębami turonie. Do dziś przetrwały bardziej „oszczędne” formy kolędowania i wystawiania Jasełek, ale są, istnieją mimo upływającego czasu, zachowane w wierze, sercach i pamięci ludzkiej.
W naszej szkole, co roku, dzieci pracowicie przygotowują przedstawienia jasełkowe, aby pokazać innym, ze tradycja nie gnie… i wprowadzić nas w niezwykły nastrój świąt Bożego Narodzenia.