Jak się ustrzec przed cyberprzemocą?
O tym czym jest cybrprzemoc, jak na nią należy reagować i jak jej unikać ? O tym dowiedzieli się uczniowie klas szóstych 18 grudnia 2013 na warsztatach przeprowadzonych w ramach akcji działań profilaktycznych Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.
Spotkanie wniosło wiele ciekawych treści profilaktycznych oraz podniosło świadomość uczniów w zakresie zagrożeń, jakich mogą doświadczyć ze strony Internetu, komunikatorów oraz niewłaściwie do wieku dobranych gier komputerowych.
W tym zakresie szczególnie ważny staje się problem przemocy z wykorzystaniem mediów elektronicznych. Przemoc rówieśnicza w sieci stała się bowiem w ostatnim czasie poważną kwestią społeczną. W zależności od przyjętej definicji zjawisko to dotyka od kilkunastu do kilkudziesięciu procent dzieci w Polsce, a rozwój możliwości, jakie dają media elektroniczne oraz ich coraz większa dostępność powodują, że skala problemu rośnie. Cybrprzemoc to coraz bardziej rzeczywistość, w której żyjemy, niż zjawisko, które przytrafia się od czasu do czasu. Specyficzną cechą cyberprzemocy jest fakt, że pozornie błahe sytuacje potrafią bardzo obciążać psychicznie jej ofiarę, która pozostawiona bez pomocy nie jest w stanie sobie z nimi poradzić. Dlatego ważne jest podejmowanie działań profilaktycznych takich jak warsztaty, które miały miejsce w naszej szkole. Celem zajęć było zaprezentowanie uczniom zjawiska cyberprzemocy oraz uwrażliwienie ich na specyfikę problemu, związaną przede wszystkim z możliwymi poważnymi konsekwencjami tego typu działań. Uczestnicy spotkania prowadzonego przez funkcjonariuszki Komendy Miejskiej w Radomiu uzyskali wiedzę teoretyczną na temat form przemocy w sieci, sposobów jej przeciwdziałania oraz radzenia sobie w sytuacjach bycia jej ofiarą.
Zainteresowanych tą tematyką odsyłamy również do http://dzieckowsieci.fdn.pl/materialy-do-pobrania-przeglad, www.cyberprzemoc.pl.