Konkurs i poczta walentynkowa…

images5T4REV4CJuż dzień przed tradycyjnymi walentynkami przedstawiciele samorządu uczniowskiego zbierali okolicznościową ?korespondencję? do pocztowych skrzyneczek. W dniu 14 lutego od samego rana  listonosze walentynkowej poczty roznosili ozdobne kartki  pełne serdecznych życzeń.  A że ten dzień to święto zakochanych widać było od razu po wejściu do szkoły, gdyż szkolny samorząd zarządził przyjście w czerwonych strojach do szkoły. Odbył się też apel szkolny i konkurs najpiękniejsze serce. 

Organizator walentynkowego święta ? szkolny samorząd  dziękuje wszystkim osobom, które tego dnia dzieliły się z innymi darem dobrego słowa, życzliwą obecnością, skuteczną pomocą, pomysłowym prezentem lub w inny sposób okazywali swoim  kolegom i koleżankom miłość, szacunek i zaufanie.

 

Święty Walenty, czyli krótko o historii Walentynek

            Walentynki ? coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego swoją nazwę wzięło od świętego Walentego, który  został ogłoszony patronem zakochanych już w 1496 r. przez papieża Aleksandra VI. Czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Gdy w IV w. chrześcijaństwo stało się religią panującą w cesarstwie rzymskim, pogańskie obchody stopniowo zastępowano przez święta chrześcijańskie, w tym przypadku wspomnieniem męczennika – św. Walentego. Prawdopodobnie był on kapłanem, który wbrew zaleceniom cesarza rzymskiego, potajemnie udzielał ślubu młodym parom narzeczonych. Został jednak przyłapany i skazany na śmierć 14 lutego 269 lub 270 r. – w dniu, w którym wcześniej urządzane były miłosne loterie.  Inna historia o św. Walentym głosi, że był on biskupem miasta Terni, który jako pierwszy pobłogosławił związek małżeński między poganinem i chrześcijanką. Wysyłał też do swych wiernych listy o miłości do Chrystusa. Zginął za to, że nie chciał zaprzestać nawracania pogan. Dziś do jego grobu w katedrze w Terni ściągają bardzo liczni pielgrzymi a na relikwiarzu kryjącym jego szczątki znajduje się napis: „Święty Walenty, patron miłości”. Obecnie stałym elementem Walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek – najczęściej czerwonych w kształcie serca, z odpowiednim wierszykiem. Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek jak również bardziej osobistych prezentów.

 


Wróć
    cbk (2)