Współpraca z Poradnią Pedagogiczno – Psychologiczną…
Praca szkoły opiera się m.in. na współpracy z wieloma instytucjami, a szczególnie z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi. Jest to współpraca ważna, ponieważ dzięki specjalistycznym opiniom poradni, nauczyciele otrzymują informacje o uczniu, bardzo pomocne w dalszej pracy dydaktyczno-wychowawczej.
Propozycję skierowania do poradni składa się na podstawie obserwacji ucznia, analizy jego osiągnięć szkolnych i zachowania. Zazwyczaj wychodzi ona od wychowawcy lub polonisty. Oczywiście rodzic może również z własnej inicjatywy zgłosić się z dzieckiem na badania do poradni. Nie wymaga to żadnych uzgodnień ze szkołą.
Warto podkreślić, że tylko rodzic decyduje o tym czy udać się z dzieckiem do poradni czy nie. Pedagog, wychowawca inny nauczyciel, może jedynie sugerować konieczność przeprowadzenia badań psychologiczno – pedagogicznych dziecka, ale decyzja należy tylko do rodzica. Jeżeli rodzic udzieli informacji nt. wyników badań czy konsultacji – przekaże opinię czy orzeczenie – szkoła podejmie działania, stosowne do zawartych w uzyskanym dokumencie zaleceń.
Procedura :
- Rodzic kontaktuje się telefonicznie ze wskazaną poradnię i ustala termin pierwszej wizyty. Najczęściej jest proszony o dostarczenie następującej dokumentacji:
- aktualnej opinii szkoły o trudnościach dziecka;
- zeszytów szkolnych i innych prac dziecka do wglądu;
- opinii innych poradni lub lekarskich;
- odbiera od pedagoga szkolnego opinię o dziecku przygotowaną przez szkołę (wychowawcę, polonistę, pedagoga) i przekazuje ją w poradni. Opinia ta może być dostarczona do poradni bezpośrednio przez szkołę;
- rodzic przekazuje (lub nie) wychowawcy (pedagogowi szkolnemu) uzyskaną w poradni opinię/orzeczenie;
- szkoła podejmuje działania, stosowne do zawartych w uzyskanym dokumencie zaleceń.
Nasza szkoła współpracuje z poradnią:
Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Radomiu
Telefon: (48) 3633066
Fax: (48) 3633066
Dyrektor: Katarzyna Brodowska