Pożegnanie lata w Królewskich Źródłach
Królewskie Źródła to leśny, częściowy rezerwat przyrody położony w Puszczy Kozienickiej. Obejmuje zespół źródeł przy rzece Zagożdżonce. Teren, na którym znajdują się źródła, to częściowo rozlewiska tej rzeki. Pierwsze wzmianki o Puszczy Kozienickiej stanowiącej pozostałość pradawnej Puszczy Radomskiej pochodzą z 1224 roku. Puszcza była ostoją turów, niedźwiedzi, a nawet żubrów. Polował tu sam Władysław Jagiełło, który podobno odwiedził te rejony 23 razy. Legenda mówi, że to właśnie w Królewskich Źródłach, w jednym ze źródełek gasił pragnienie ? stąd nazwa rezerwatu.
Tam właśnie 21 września wybrali się na pieszą wędrówkę ścieżką dydaktyczną – ?Królewskie źródła? uczniowie klas: 6a, 6b i 7a. Pożegnali lato obserwując przyrodę, poznając różne formy jej ochrony, a także ciekawostki historyczne związane z tym terenem.
Najciekawszy fragment rezerwatu uczniowie zwiedzili przechodząc po drewnianych kładkach, pomostach, platformach widokowych wzdłuż Zagożdżonki. Kładki prowadziły przez samo serce lasu nad bagnami i mokradłami ? bez nich nie sposób byłoby gdziekolwiek dotrzeć. Po drodze na tablicach informacyjnych czytali różne ciekawostki o tutejszej przyrodzie. Obszar ten jest domem dla wielu gatunków ssaków, gadów, płazów i ptaków. Przedstawiciela gadów- padalca- uczniowie spotkali na trasie swojej wędrówki. Wzbudził on ogromne ich zainteresowanie. Na wycieczce był też czas na piknik, gry i zabawy na polanie rekreacyjnej przy rezerwacie.
Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość przekonać się, jak człowiek potrafi działać na styku z naturą oraz jak natura może zachwycić nas swoim urokiem.