Uczniowie nauczycielom w dniu ich święta…
Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. Tradycyjnie przypada on 14 października. W tym roku w naszej szkole uroczyste spotkanie z tej okazji odbyło się 16 października 2013r. Już od samego rana dało się zauważyć odświętnie ubranych nauczycieli, pracowników i uczniów. O godz. 13 społeczność szkoły rozpoczęła świętowanie Dnia Edukacji Narodowej. Pięknie udekorowana sala oraz miła atmosfera witały wszystkich, którzy w tym dniu przybyli świętować wspólnie z nami. Na uroczystości pojawili się zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele samorządu lokalnego, nauczyciele emeryci, przedstawiciele instytucji współpracujących ze szkołą oraz rady rodziców.
W części oficjalnej dyrektor szkoły Łucja Byzdra wygłosiła okolicznościowe przemówienie, w którym przypomniała historię Dnia Edukacji Narodowej i wyraziła słowa uznania pedagogom i pracownikom szkoły za odpowiedzialną pracę i pełne poświęcenia kształtowanie serc i umysłów młodego pokolenia. Nie obyło się także bez nagród i wyróżnień dla pracowników placówki. Nagrodę Wójta Gminy Kowala z rąk kierownika referatu Oświaty otrzymała dyrektor Łucja Byzdra, która z kolei nagrodziła wyróżniających się nauczycieli oraz życzyła wszystkim wszelkiej pomyślności i sukcesów w realizowaniu misji edukacyjnej. W kolejnej części uroczystości głos zabrali przedstawiciele Rady Rodziców, wręczając przepiękny storczyk – życzyli dalszej wzorowej współpracy, wytrwałości, zadowolenia i osiągania wymarzonych celów edukacyjnych. Do tych życzeń przyłączyli się obecny na spotkaniu przewodniczący Rady Gminy Wiesław Pachniewski oraz kierownik GOPS w Kowali p. Marzena Zawadzka Hernik
Po oficjalnej części akademii uczniowie przedstawili ciekawą część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem p Małgorzaty Gębskiej ? Orzechowskiej i Marty Myśliwiec. Słowami wierszy, piosenek i zabawnych historyjek z życia szkoły dzieci podziękowały wszystkim nauczycielom za zaangażowanie w ich wychowanie, kształcenie oraz codzienną pracę. Na zakończenie spotkania wystąpił szkolny zespól wokalny przygotowany przez p. Fryderyka Koziaka, który z okazji święta nauczycieli wykonał dwie piosenki dedykowane wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Pełen humoru występ małych aktorów bardzo się podobał zgromadzonym na uroczystości nauczycielom, gościom i rodzicom..
Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego dnia serdecznie podziękowała wicedyrektor Joanna Kutkowska.
Z historii?
Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Powołana została przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dlatego Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w tym właśnie dniu. Komisja Edukacji Narodowej w latach 1773-1794 stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty ? od szkół elementarnych poprzez gimnazja aż do wyższych uczelni. Reforma objęła programy nauczania, do których wprowadzono naukę języka ojczystego, elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, wychowanie obywatelskie. Powołano Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które zajęło się przygotowywaniem podręczników. Zamawiano je u wybitnych uczonych polskich oraz tłumaczono najlepsze opracowania zagraniczne. Uregulowano także podstawy prawne zawodu nauczycielskiego oraz stworzono pierwsze szkoły kształcące pedagogów. Zreorganizowane zostały akademie: krakowska i wileńska. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie przemianowany na Szkołę Główną Koronną stał się nowoczesną uczelnią. Wysoką rangę zdobył Uniwersytet Wileński. Przemianowany na Szkołę Główną Wielkiego Księstwa Litewskiego stał się ważnym ośrodkiem nauk przyrodniczych i astronomii. Kres działaniom Komisji Edukacji Narodowej położyła utrata niepodległości Polski, ale wiele wprowadzonych przez nią rozwiązań było kontynuowanych.