Mali sportowcy na Olimpiadzie Przedszkolaka
Sport to zdrowie każdy przedszkolak to powie? zwłaszcza gdy stanie na najwyższym podium tak jak 10 osobowa drużyna dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych, która 6 czerwca 2017r uczestniczyła w XVII Olimpiadzie Przedszkolaka. Naszą szkołę reprezentowali: Adam Błędowski, Miłosz Chylicki, Dominik Chrzanowski, Lena Orzechowska, Patryk Pająk, Wiktor Piszczek,Małgorzata Rogala, Oliwia Szczęsna, Antoni Szczęsny, Przemysław Walczak. Tradycyjnie jej organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa im Noblistów Polskich w Bardzicach. Nasze przedszkolaki przygotowywały się sumiennie do tych sportowych zmagań najmłodszych. Pod bacznym okiem swoich pań: Małgorzaty Gębskiej ? Orzechowskiej i Emilii Rekowskiej trenowały na szkolnym boisku konkurencje składające się na program olimpiady. Zmagania w biegu na czworaka, sztafecie, ,,żywym” koszu, rzucie do celu piłeczką palantową, biegu w workach oraz zbieraniu 5 piłek do worka oraz ich rozkładaniu dały naszej drużynie 14 punktów i I miejsce. Najważniejsza jednak była dobra zabawa. Wszystkie zespoły przedszkolaków ukończyły zawody, a dzieci pamiętały o zasadach fair play. Na zakończenie oprócz dyplomów i nagród organizatorzy przygotowali dla wszystkich słodki poczęstunek
Czytaj więcejMatematyczne Asy 2017
Matematyczne zadania i łamigłówki to dla naszych szkolnych asów powód do nie lada dumy. W 2017r tradycyjnie matematyczne zmagania rozegrały się w trakcie konkursów: Kangur Matematyczny (międzynarodowy), Archimedes Plus (ogólnopolski) i VIII edycji Gminnego Konkursu Matematycznego.
Czytaj więcejNie pal przy mnie, proszę!
Edukacja prozdrowotna to jeden z priorytetów w tym roku szkolnym. Uczniowie klas trzecich i pierwszej realizowali to zadanie poprzez udział w programie profilaktycznym Państwowej Inspekcji Sanitarnej pt.:,, Nie pal przy mnie, proszę??. Adresatami edukacja antynikotynowa byli uczniowie i rodzice. Celem podjętych działań było uświadomienia w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz zmniejszenie zagrożeń dla zdrowia poprzez kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem sytuacji czynnego i biernego palenia tytoniu.
W ramach realizacji tych celów w roku szkolnym 2019/2020 zostały przeprowadzone liczne działania. W czasie zajęć lekcyjnych realizowane były tematy dotyczące problematyki antynikotynowej:
- Co to jest zdrowie?
- Od czego zależy nasze zdrowie?
- Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?
- Co robić, gdy moje zdrowie jest zagrożone?
- Nie pal przy mnie proszę?
Treści przekazywane w czasie zajęć wzbogaciło zorganizowanie wystawy plastycznej. Uczniowie według własnych pomysłów przygotowywali plakaty promujące zdrowie i wskazujące na szkodliwość czynnego i biernego palenia. W czasie spotkań z rodzicami również wychowawcy poruszali tę tematykę i uczulali rodziców na szkodliwe skutki zdrowotne bycia palaczem oraz przebywania w otoczeniu osób palących. Podsumowaniem projektu była inscenizacja promująca zdrowy styl życia i przestrzegająca przed uzależnieniem od nikotyny przygotowana pod okiem wychowawcy p. Wioletty Besztygi – Oparcik przez uczniów klasy 3a. Dzieci w przekonywujący sposób namawiały dorosłych na porzucenie szkodliwych nałogów i zapewniały o tym, że same posiadają dużo wiedzy o szkodliwym działaniu nikotyny i w dorosłym życiu będą się jej wystrzegać. Oby dotrzymały słowa?
Czytaj więcejGrunt to rodzinka!
W familijnej atmosferze uczciliśmy 1 czerwca Dzień Dziecka, który w naszej szkole jest tradycyjnie Dniem Rodziny. Plac szkolny wypełnił się licznie przybyłymi uczniami i zaproszonymi na tę uroczystość członkami ich rodzin. W tym dniu każdy z uczestników spotkania mógł spędzić mile czas i skorzystać z przygotowanych atrakcji. Wspaniała aura umożliwiła zorganizowanie klasowych pikników i udział w zabawach, które mogły mieć miejsce jedynie na świeżym powietrzu. Były trampoliny, dmuchana zjeżdżalnia, malowanie twarzy? Jednak sercem całej uroczystości stała się scena, na której w pierwszej kolejności prezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne, recytatorskie i aktorskie uczniowie klas młodszych. Wierszykami, piosenkami i tanecznymi układami przekazali dużo wdzięczności i miłości swoim rodzicom z okazji Dnia Mamy i Taty. Pojawił się też element edukacyjny, jakim był przekazany przez dzieci w formie inscenizacji podsumowującej przeprowadzany w naszej szkole projekt ,, Nie pal przy mnie, proszę??, apel o zdrowy styl życia. W drugiej części spotkania widzów zachwyciły popisy grupy akrobatycznej oraz talenty uczniów klas starszych. Uczestnicy pikniku mieli szansę przekonać się, jak wiele artystycznych dusz kryje się w murach naszej szkoły. Podziwialiśmy układy taneczne, umiejętności wokalne, instrumentalne? Brawom nie było końca. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również przygotowane konkurencje sportowe i rozgrywane mecze piłki nożnej. Jednym słowem dla każdego coś miłego? W powietrzu unosił się duch relaksu, zabawy i integracji. Było też coś dla ciała? Każda klasa miała przygotowany przez rodziców poczęstunek, a dyrekcja zapewniła kiełbaski z grilla. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie wszystkim, którzy pomogli przygotować i uatrakcyjnić nasze spotkanie i wspólna zabawę!
Czytaj więcejNie jestem sam, ja książkę mam…Szkolny Festiwal Książki
?Nie jestem sam, ja książkę mam? – to projekt z zakresu edukacji czytelniczej realizowany w roku szkolnym 2016/2017 w naszej szkole przez uczniów klas I ? VI. Jego celem było propagowanie aktywności i kultury czytelniczej przez stosowanie różnorodnych i interesujących form pracy z książką. Podsumowanie w ramach Szkolnego Festiwalu Książki miało miejsce 9 maja 2017r, a jego centralnym punktem były inscenizacje fragmentów wybranych lektur pod hasłem ?Teatralne Fanaberie?.
Pierwsza części imprezy to teatralne występy uczniów klas młodszych. Dzieci z klasy 2a zaprezentowały barwną inscenizację pt. Czym las darzy nas?. Uczniowie 2b doskonale odegrali fragment znanej baśni ?Szewczyka Dratewki?, a klasa 3c wystąpiła w inscenizacji fragmentu książki Astrid Lindgren ?Dzieci z Bullerbyn?. Barwne kostiumy, świetnie odegrane role oraz przyjazna atmosfera to największe zalety tego przedsięwzięcia. Najciekawszą teatralną prezentację zdaniem szkolnego jury przygotowała klasy 2a, która zdobyła I nagrodę bilety do kina. Równocześnie z teatralnymi występami rozstrzygnięto konkurs Parady Literackich Postaci. Uczniowie wcielili się w znanych bohaterów lektur, przygotowując ich kreacje według własnych pomysłów. Zwycięzcy: Aleksandry Stadryniak z kl. 2c, Pauliny Koryckiej z kl. 1a, Aleksandry Masiarz z kl. 3a oraz ???????.. otrzymali nagrody książkowe. W dalszej części spotkania wręczono pamiątkowe dyplomy laureatom konkursu plastycznego pn. ?Mój ulubiony bohater z bajki?. Otrzymali je: Aleksandra Stadryniak 2c (I miejsce), Paulina Korycka 1a (II miejsce) i Natalia Kramek 1a (III miejsce). Wyróżnienie w tym konkursie przyznano Natalii Domagale z oddziału 0b.
Druga część ?Teatralnych fanaberii? należała do klas starszych. Młodzi aktorzy na kilka chwil przenieśli widzów w literacki świat bohaterów znanych i lubianych książek. Wystąpiło sześć zespołów teatralnych. Opracowane scenariusze i samodzielnie wyreżyserowane inscenizacje utworów literackich zachwycały pomysłowością i bogactwem teatralnych środków wyrazu. Ogromne zaangażowanie uczniów w pracę nad teatralnymi adaptacjami okazało się doskonałą lekcją rozbudzania twórczej wyobraźnię i własnej ekspresji. Zaprezentowano fragmenty: ?Kopciuszka?, ?Baśni i legendy?, ?Dynastii Miziołków? , ?Mitologii?, ?Chłopców z Placu Broni?, ?Tajemniczego Ogrodu? oraz ?Ani z Zielonego Wzgórza?. Jury konkursowe miało nie lada problem z werdyktem, ponieważ każda z inscenizacji na swój sposób była interesująca. Ostatecznie wyróżnione zostały prezentacje kl. 6a za ?Tajemniczy ogród?, 5b ?Mity? i ?Dynastia Miziołków? oraz 4b za inscenizację pt. ?Baśnie i legendy?. Zwycięzcy zostali nagrodzeni biletami na wybrane seanse filmowe. Pomiędzy występami klas uczniowie prezentowali swoje plakaty zachęcające do czytania i zawierające aforyzmy i złote myśli o książce. Rozstrzygnięto również konkurs czytelniczy pn. ?Po cytacie, mnie poznacie?.
Uczestniczący w realizacji projektu uczniowie mieli okazję przekonać się, że czytanie książek może być okazją do wspaniałej i pouczającej zabawy. Wykonane zadania przysłużyły się do odnowienia przyjaźni z książką , rozwijania zainteresowań czytelniczych, a także wyrabiania nawyków pożytecznego spędzania wolnego czasu. Szkolny Festiwal Książki był wydarzeniem, które na długo zapadnie w pamięci uczniów. Koordynatorem projektu była Sylwia Bilska – nauczyciel bibliotekarz.
Czytaj więcejGminny Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
W dniu 11.05.2017r odbył się w Publicznym Gimnazjum w Parznicach Turniej BRD, w którym uczestniczyły szkoły z terenu gminy Kowala. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy ze znajomości przepisów ruchu drogowego oraz kształtowanie wśród dzieci i młodzieży bezpiecznych i kulturalnych zachowań na drodze. Uczestnicy eliminacji gminnych rozwiązywali test ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Kolejnym etapem były zadania praktyczne polegające na bezbłędnym pokonaniem rowerowego toru przeszkód. Dodatkowo każda drużyna miała do wykonania zadanie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Naszą szkołę reprezentowali : Zuzanna Bieniek 5b, Maja Nogaj 5b, Szymon Farbiś 5b, Kamil Marcińczak 5a. Drużynowo w końcowej klasyfikacji zajęliśmy 2 miejsce, a w klasyfikacji indywidualnej Szymon Farbiś zajął 1 miejsce. Gratulujemy.
To już tradycja… Bieg o flagę 2017
30 kwietnia 2017 r. uczniowie klas 0-III wzięli udział w Biegu o flagę. Celem rywalizacji sportowej było uczczenie święta 2 maja-Dnia Flagi. Rangę biegu zawsze podnosi odśpiewanie hymnu państwowego i krótka powtórka z symboli narodowych. Dla wszystkich uczniów to żywa lekcja patriotyzmu. Tym bardziej, że poprowadzona została przez Panią Dyrektor Małgorzatę Konieczną, a to dodało jej wyjątkowości. W duchu rywalizacji i zasady fair play każdy uczeń miał okazję sprawdzić swoje możliwości fizyczne w dwóch etapach. Pierwszym było wyłonienie klasowych zwycięzców w biegu przez halę sportową, a ci z kolei mierzyli się z kolegami z równoległych klas. Mistrzowie w nagrodę zamiast medali sportowych otrzymali flagi narodowe. Zatem to wyjątkowa nagroda. Nie dziwi więc fakt, że podczas zawodów dało się odczuć tak wiele emocji? Za przygotowanie imprezy odpowiedzialny był koordynator klas młodszych p. Wioletta Besztyga- Oparcik.
Czytaj więcejGimnastyczne talenty w naszej szkole…
Gimnastyczne umiejętności uczennic naszej szkoły mogliśmy podziwiać na pokazach organizowanych na hali sportowej oraz na uroczystości stulecia. Dziewczęta od kilku lat systematycznie ćwiczą pod okiem trener Anny Stawczyk w Gimnastycznym Klubie Sportowym Quick Flik ? działającym na terenie gminy Kowala. Teraz przyszedł czas na pierwsze i na pewno nie ostatnie sukcesy. W dniu 08.04.2017r. w Garwolinie odbyły się Otwarte Zawody Mazowsza Dziewcząt i Chłopców w Gimnastyce, w których gimnastycy z Kowali zaprezentowali swoje umiejętności. Konkurs odbywały się w trzech konkurencjach: ćwiczenia wolne na macie, skok przez kozła ( kl. I ? IV), skok przez skrzynię (kl. IV ?VI), ławeczka (układ ćwiczeń wolnych na ławeczce), drążek ? wymyk – odmyk ( chłopcy). Zawodnicy GKS Quick Flik zdobyli 2 złote, 2 srebrne i brązowy medal. Doskonale zaprezentowały się uczennice naszej szkoły. Drużynowo klasy I ? IV ? zajęły VI miejsce, a klasy IV ? VI ?zajęły II miejsce (Martyna Gomuła i Julia Górka), Martyna Gomuła zdobyła indywidualnie VI miejsce (27,1pkt.). Po zakończeniu zawodów zawodniczki zaprezentowały pokaz gimnastyczny. Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Czytaj więcejSukces naszych recytatorów…
Wygłaszanie z pamięci utworu literackiego w sposób artystyczny i artystyczne czytanie prozy to wcale niełatwa sztuka, ale nasze uczennice Julia Szałas z klasy 6 i Michalina Błeszyńska z klasy 5 biorące udział w Gminnym Konkursie Literacko-Recytatorskim pod hasłem ?Z literaturą polską na ty? organizowanym przez PSP w Bardzicach poradziły sobie z tymi umiejętnościami wspaniale.
Konkurs miał formę pamięciowej prezentacji jednego utworu poetyckiego i czytania fragmentu prozy. Julia Szałas zdobyła 1. miejsce, powtarzając sukces z ubiegłego roku. Zaprezentowała przed komisją wiersz Wisławy Szymborskiej pt. ?Terrorysta, on patrzy? i odczytała fragment noweli Henryka Sienkiewicza ?Janko Muzykant?, opisujący przeżycia wewnętrzne bohatera. Michalina Błeszyńska startowała po raz pierwszy w tego rodzaju konkursie. Swoją prezentacją wywalczyła 2. miejsce. Naszym recytatorkom gratulujemy!
Czytaj więcej„Z legendą przez wieki” – Gminny Konkurs Czytelniczy
Dnia 28 kwietnia 2017r. gościliśmy uczniów klas IV ze szkół podstawowych z terenu gminy Kowala, które wzięły udział w Gminnym Konkursie ?Z legendą przez wieki?. Szkolne ekipy rywalizowały w różnorodnych konkurencjach, które sprawdzały nie tylko znajomość treści lektur, ale także kreatywność, refleks, umiejętność współpracy w grupie, prezentację sceniczną, wykorzystanie wyobraźni.
Konkurs rozpoczął się powitaniem uczestników przez panią dyrektor Małgorzatę Konieczną. Następnie trzyosobowe drużyny uczniów klas czwartych przystąpiły do zadań sprawdzających znajomość przeczytanych legend. Zespoły rozwiązywały test i krzyżówkę, odgadywały tytuły znanych legend na podstawie rozpoznanych przedmiotów, odgadywały bohaterów po ich opisach, a nawet przedstawiały fragmenty opowieści. Po wykonaniu wszystkich zadań uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, a komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. I miejsce zdobyli uczniowie z Mazowszan, II miejsce drużyna z Młodocina, a III miejsc przypadło szkole z Bardzic. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w II edycji konkursu czytelniczego za rok. Konkurs został przygotowany przez Małgorzatę Grzesiak – nauczyciela języka polskiego.
Czytaj więcej