KALENDARZ WAŻNYCH WYDARZEŃ

KALENDARZ SZKOLNY 2024/2025

WRZESIEŃ

W pierwszym miesiącu po wakacjach mamy dużo zapału i jak zwykle planujemy naszą pracę. Mamy też pierwsze zadania. We wrześniu uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata. Ważnym tematem wrześniowych zajęć jest bezpieczeństwo. Na apelach, godzinach z wychowawcą oraz spotkaniach i warsztatach z udziałem Policji, Straży Pożarnej i Polskich Kolei Państwowych zapoznajemy uczniów z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach, regulaminami zachowania w szkole oraz szkolnym planem ewakuacji. Praktycznym sprawdzianem jest organizowana corocznie próbna ewakuacja. Miłym wydarzeniem  na koniec września  jest Dzień Chłopaka, którego atrakcje w każdej klasie przygotowują kolegom koleżanki.    

 

PAŹDZIERNIK

  • Ślubowanie i pasowanie na uczniów

Ślubowanie i pasowanie na ucznia to jedna z najważniejszych uroczystości dla pierwszoklasistów i całej społeczności szkolnej. Odbywa się zwykle w październiku. Uczniowie klas pierwszych przedstawiają krótki program artystyczny, w którym prezentują, czego już nauczyli się w szkole, słuchają przemówienia dyrektora szkoły, otrzymują życzenia od dyrekcji szkoły, wychowawców i rodziców.
Kulminacyjnym punktem uroczystości jest ślubowanie i pasowanie na uczniów w obecności sztandaru szkolnego. Po ślubowaniu dyrektor szkoły pasuje pierwszoklasistów na uczniów dużym ołówkiem i dotykając ramion uczniów  mówi: ?Pasuję Cię na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej  im. Janusza Korczaka w Kowali.?.

  • Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej, czyli Dzień Nauczyciela ważna uroczystość i dla pedagogów i dla uczniów. Historia upamiętnia właśnie 14 X dokonania Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego ministerstwa edukacji utworzonego z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z racji tego, że jest to dzień wolny od zajęć lekcyjnych, jest to święto lubiane zarówno przez nauczycieli jak i uczniów. W naszej szkole tradycyjnie z okazji DEN obok tradycyjnych podziękowań i kwiatów odbywa się uroczysta akademia, która jest formą podziękowania wszystkim uczącym w naszej szkole za trud   włożony w edukację i wychowanie.

  • Dzień Papieski

Dzień Papieski  ustanowiony został przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej dla uczczenia rocznicy wyboru Karola Wojtyły – biskupa krakowskiego na papieża Rzymu 16 października 1978roku. W tym dniu Polacy oddają hołd największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory. Ustawę ustanawiającą święto poparło 338 posłów, trzech było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.  Z tej okazji w szkole organizujemy apele, akademie i różnego rodzaju konkursy poświęcone działalności Jana Pawła II.

LISTOPAD

  • Wszystkich Świętych

W przededniu  uroczystości Wszystkich Świętych  / 1 listopada/ uczniowie naszej szkoły uczestniczą w  porządkowaniu grobów i pomników związanych z historią Kowali-Stępociny.  Dbamy o to, aby na Wszystkich Świętych, a także w następnego dnia w Dzień Zaduszny  /2 listopada/ miejsca pamięci ozdobione były kwiatami i palącymi się zniczami. Szkoła opiekuje się pomnikiem Żwirki i Wigury, mogiłą powstańczą z 1863 i grobami nieznanych żołnierzy z września 1939 roku, znajdującymi się na cmentarzu przykościelnym.

 

  • Święto Niepodległości

11 listopada to jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy.  Ponownie mogliśmy zacząć się cieszyć z posiadania własnej ojczyzny, która przez 123 lata była pod zaborami Rosji, Prus i Austrii. W tradycji naszej szkoły  kolejne rocznice odzyskania niepodległości obchodzono bardzo uroczyście. Jak odnotowują kroniki szkolne w okresie międzywojennym właśnie 11 listopada był dniem podniosłych uroczystości na terenie szkoły i gminy. Były to msze za ojczyznę,  pochody, akademie czy patriotyczne przedstawienia. To w 14 rocznicę odzyskania niepodległości uczniowie wspólnie z nauczycielami i mieszkańcami gminy Kowala uczestniczyli w odsłonięciu  wzniesionego wspólnymi silami pomnika Żwirki i Wigury, stojącego po dziś dzień w centrum Kowali.  Kolejne rocznice były uroczystościami raczej o charakterze wojskowym. Oficjalnie  Narodowe Święto Niepodległości zostało uchwalone w 1937 roku. Od 1939 roku aż do 1989 roku nie było obchodzone. W III Rzeczpospolitej, Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada, jest najważniejszym świętem narodowym Polski. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Kultywując tradycje niepodległościowe w naszej szkole, jak co roku organizowane są imprezy i uroczystości, których motywem przewodnim jest ojczyzna i wolność. Chcemy w ten sposób podkreślić, że 11-ty listopada to symbol niepodległej Polski i zmagań kilku pokoleń patriotów walczących o jej suwerenność. Naszą postawą staramy się wrazić nasz dzisiejszy patriotyzm i oddać hołd tym, którzy za cenę własnego życia budowali niepodległość Ojczyzny. Dla uczczenia tego święta narodowego obok tradycyjnych akademii szkolnych społeczność szkolna bierze udział w wydarzeniach środowiskowych takich jak organizowana od 2011 roku Sztafeta Niepodległości – bieg drogami naszej gminy, którego punktami głównymi są miejsca pamięci związane z losami naszej Ojczyzny.

  •  Dzień Pluszowego Misia

Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy z Was ? małych i dorosłych ma swojego ulubionego pluszowego misia. Może to być zupełnie mały bury miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy siedzący dumnie w dziecięcym pokoiku. Może to być zupełnie malutki misio, którego nosimy ?na szczęście? przy kluczach lub w portfelu. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki ? w 2002 roku i przypada on w dniu 25 listopada. Od kilku lat obchodzimy go także w naszej szkole. co roku inaczej… Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo jak mówią nie tylko najmłodsi:  „czy to jutro, czy to dziś, nam potrzebny pluszowy miś!”

  • Andrzejki

Zgodnie z tradycją 30 listopada przypadają andrzejki, które kojarzą się z wieczorem wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. W naszej szkole andrzejki co roku są wspaniałą okazją do dobrej zabawy przed rozpoczynającym się okresem Adwentu, w którym powstrzymujemy się  tradycyjnie od zabaw. Jednocześnie staramy się, aby były lekcją  szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Dlatego też w tym dniu oprócz zabawy uczniowie mogą pobudzić swoja wyobraźnię  i przenieść w świat marzeń i fantazji.  Samorząd Uczniowski,który jest organizatorem szkolnych andrzejek zapewnia w tym dniu wiele atrakcji takich jak konkursy, wspólny poczęstunek czy tematyczne bale przebierańców.  Oczywiście  jak przystało na dobrą zabawę, nie brakuje dobrej muzyki i szaleństw na parkiecie.

 

GRUDZIEŃ

  • Mikołajki

Tradycyjnie co roku w okolicy 6 grudnia w naszej szkole obchodzone są mikołajki. To tradycyjna, polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry, obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu. Od średniowiecza w wigilię tego dnia święty Mikołaj (a właściwie osoba przebrana za niego) przynosił dzieciom drobne upominki, małe zabawki a przede wszystkim słodycze.  W naszej szkole Mikołajki obchodzimy bardzo rożnie. Czasami odwiedza nas Święty Mikołaj, który rozdaje dzieciom w klasach prezenty, innym razem dzieci z tej okazji wymieniają się drobnymi prezentami, a czasami odbierają mikołajkowe prezenty w formie wyjazdów do kina czy parków rozrywki. Zawsze jednak ten dzień  jest pełen radości i niespodzianek. Czekają na niego wszyscy uczniowie i ci młodsi, i ci starsi. Z mikołajkami łączy się akcja naszego szkolnego samorządu pod hasłem Słodki Mikołaj. SU zbiera słodycze, którymi nasi uczniowie chętnie dzielą się z dziećmi, które nie zawsze mogą liczyć na mikołajkowe prezenty. Akcję tą rozpoczęliśmy w grudniu 2008 roku.

  • Kiermasz bożonarodzeniowy

Tradycją w naszej szkole stały się kiermasze bożonarodzeniowe. Przygotowania do nich trwają do listopada. Organizatorem  jest Szkolne Koło Caritas. Jego członkowie pod okiem opiekuna wykonują  świąteczne ozdoby, torebki i upominki, które sprzedawane są w ostatnim tygodniu przed świętami Bożego Narodzenia.  W realizację tej imprezy włączają się także uczniowie, którzy na zajęciach technicznych i plastyce wykonują stroiki, kartki świąteczne, bombki czy ozdobne szopki. Kiermasz co roku  cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kupujących zarówno uczniów, rodziców, jak i gości naszej szkoły. Zebrane kwoty przekazywane są na cele charytatywne.  Kiermasz bożonarodzeniowy to z jednej strony promocja dziecięcej twórczości , a z drugiej kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Wraz z  kiermaszem w progi naszej szkoły wkracza magia świat. W klasach pojawiają się choinki i świąteczne ozdoby. To znak, że święta Bożego Narodzenia tuż, tuż.

  • Jasełka szkolne

Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka, które przenoszą nas w czasy narodzin Chrystusa.  Są one wystawiane tradycyjnie przed przerwą świąteczną.  W świątecznej atmosferze uczniowie, nauczyciele i goście oglądają przygotowane inscenizacje i słuchają przygotowanych na tę okazję pięknych kolęd i pastorałek, których tematem przewodnim są okoliczności narodzin Chrystusa.  W klasach mają miejsce uroczyste wigilie z wychowawcami. W salach lekcyjnych i na korytarzach pojawiają się bożonarodzeniowe dekoracje stroiki, choinki i łańcuchy. Często przygotowaniem uroczystego spotkania  bożonarodzeniowego towarzyszą konkursy na szopkę betlejemską, wykonanie kolędy czy ozdób i kartek świątecznych. Szkolne jasełka  nawiązują do dawnych widowisk przedstawiających narodzenie Chrystusa. Ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób. Ale tradycja jasełek, mimo tego staropolskiego słowa, nie pochodzi z Polski – jasełka wywodzą się z Włoch, a przedstawienia o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem z udziałem ludzi i zwierząt zainicjował święty Franciszek z Asyżu.

STYCZEŃ

  • Z kolędą po Kowali

Nową tradycją w naszej szkole stało się kolędowanie po Kowali, do którego przygotowują się uczniowie w grudniu. Nasza ?przygoda? z kolędnikami zaczęła się kilka lat temu.  A cel  był jeden ? wskrzeszenie starej tradycji, złożenie życzeń, integracja z mieszkańcami oraz świetna zabawa dla dzieci . Z kolędami i pastorałkami, życzeniami noworocznymi w  jasełkowych kostiumach barwna grupa kolędników wyrusza ze szkoły i odwiedza instytucje, sklepy, zakłady i mieszkańców naszej wsi. Dzieci chodzą z gwiazdą, a zbierane  datki  przekazywane są na potrzeby misji czy na cele społeczne.

  • Dzień Babci i Dziadka

Święto Babci i Dziadka to jedna z uroczystości, która stała się tradycją w naszej szkole. Niezwykle uroczyście obchodzona jest w klasach młodszych. W tym dniu organizowane są występy, które wnukowie przygotowują dla swoich babć i dziadków. Tymi przedstawieniami dziękują wszystkim babciom i dziadkom za bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło i życzą im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia. Jak twierdzą naukowcy dziadkowie pełnią ważną funkcję rodzinną i historyczną w kształtowaniu osobowości wnucząt. Dość powszechnie uważa się, że rodzice są od wychowania, a dziadkowie od rozpieszczania. Czas z nimi spędzony, także podczas takich uroczystości jak te organizowane z tej okazji w naszej szkole, jest bardzo cenny. Seniorzy bardzo chętnie uczestniczą w tych spotkaniach, oklaskując deklamowane wierszyki, piosenki oraz tańce przygotowane pod okiem wychowawczyń. Dzieci przygotowują też dla swoich kochanych dziadków drobne upominki. Jest to zawsze niezwykły dzień, który mimo zimowej aury jest pełen ciepła, bo gości w nim wiele uśmiechów, wzruszeń i radości.
Dzień Babci ? święto obchodzone 21 stycznia dla uhonorowania babć, dzień później 22 stycznia świętują Dziadkowie. Przyjęło się, że w ten dzień wnuki składają życzenia swoim dziadkom na spotkaniach, pokazach artystycznych, szkolnych uroczystościach. Pomysł święta Babć w Polsce pojawił się w Polsce w 1964 roku. Później powstała również tradycja obchodzenia Dnia Dziadka

  • Zabawa karnawałowa

Tradycyjnie na zakończenie I semestru organizujemy zabawę karnawałową. Cieszy się ona popularnością wśród uczniów. Temu wydarzeniu towarzyszą gorączkowe przygotowania. Klasy starsze projektują i wykonują dekorację sali gimnastycznej, która w ten dzień staje się salą balową. Młodsi uczniowie prześcigają się w pomysłach na karnawałowe kreacje, dzięki czemu na balu królują księżniczki obok rycerzy, piraci obok Spiderman`ów, a czarodziejki obok cyganek. Bale przebierańców sprawiają zawsze wiele radości zarówno małym jak i większym dzieciom. To właśnie podczas takich imprez spełniają się dziecięce marzenia. Dodatkową atrakcją są konkursy i zabawy, które dostarczają mnóstwa radości. Zwycięzcy konkursów nagradzani są słodyczami i drobnymi upominkami. Zabawę dla młodszych dzieci często prowadzą animatorzy, a starsze wolą DJ. Zabawa karnawałowa co roku. Ogromny udział w jej przygotowaniu mają rodzice i wychowawcy.

LUTY

  • Dzień Sympatii, czyli szkolne walentynki

Z okazji walentynek, tradycyjnego święta zakochanych organizujemy w szkole Dzień Sympatii. Stałym elementem w tym dniu jest wzajemnie wręczanie sobie  ozdobnych karteczek oraz zwyczaj obdarowywania się upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek. Samorząd Uczniowski uruchamia tzw pocztę walentynkową, którą roznoszą uczniowie przebrani w czerwone, fantazyjne stroje.  Z tej okazji organizowane są także plebiscyty na najsympatyczniejszego ucznia.  Tego dnia panuje specjalny dress code ? wszyscy zakładają ubrania w kolorze czerwonym i jego odcieniach. Czasami organizujemy walentynkowe kiermasze, na których można zakupić piernikowe serduszka czy inne walentynkowe upominki.

MARZEC/KWIECIEŃ

  • Coś dla kobiet

Co roku, 8 marca kobiety obchodzą swoje święto, które obchodzone jest od 1910 roku. Dziś trochę zapomniane i obchodzone skromniej, ale nadal obecne w naszym szkolnym kalendarzu. W tym dniu mali i więksi panowie odświętnie ubrani obdarowują swoje koleżanki upominkami, a samorząd szkolny przygotowuje przedstawienia, audycje czy klasowe wycieczki do kina.

  • Dzień Samorządności

21 marca – pierwszy dzień wiosny obchodzimy w szkole jako Dzień Samorządności, który stał się już  tradycją. Władzę w szkole przejmuje Samorząd Uczniowski , który co roku proponuje inny temat przewodni tego dnia i przygotowuje atrakcyjny program. Uczniowie biorą udział w zabawach i konkursach z nagrodami. Warunkiem udziału jest dobry humor  W zwyczajowy Dzień Wagarowicza nikt więc  nie myśli o ucieczce z lekcji.

  • Wielkanoc

Kolejnym ważnym wydarzeniem szkolnego kalendarza są wielkanocne misteria przygotowywane i wystawiane przez uczniów pod bacznym okiem sióstr katechetek. Te „żywe ” lekcje katechezy mają niezwykle bogatą oprawę, budzą wiele refleksji  i wprowadzają w świąteczny nastrój.  Tradycyjne jajeczko w klasach jest dopełnieniem tego dnia.  Przypominanie wielkanocnych tradycji takich jak robienie palm, ozdabianie jajek, wykonywanie świątecznych kart i stroików są stałymi elementami poprzedzającymi wiosenna przerwę w nauce.  W okresie przedświątecznym pamiętamy także o kiermaszu i  świątecznej zbiórce żywności, które organizują Szkolne Koło Caritas i Szkolny Klub Małego Wolontariusza.

  • Dzień Ziemi

Dzień Ziemi  obchodzony co roku 22 kwietnia jest okazją do zastanowienia się nad wpływem działalności człowieka na los naszej planety. W szkole przeprowadzamy różnego rodzaju akcje, których celem jest propagowanie postaw ekologicznych wśród naszych uczniów. Są więc organizowane konkursy, interdyscyplinarne projekty i wystawy plakatów ekologicznych wykonanych przez dzieci.  Dzień Ziemi jest wspaniałą okazją, by podjąć każdy temat dotyczący problemów związanych ze środowiskiem i działaniami na jego rzecz.  Dlatego uczniowie oprócz akcji w szkole biorą udział w konkretnych pracach na rzecz społeczności lokalnej, angażując się  między innymi w gminną akcję „Czyścioch”.

MAJ

  • Trzeciomajowe potyczki i bieg o flagę i inne święta majowe

 

  • Dzień Rodziny
Skip to content