Pamięć przeszłości ?

Pamięć przeszłości ?

beznazwyW piątek 12 października w 70 rocznicę publicznej egzekucji na  stacji w Rożkach delegacja naszej szkoły i poczet sztandarowy, wspólnie  z przedstawicielami innych placówek oświatowych, władz samorządowych,  rodzin pomordowanych i mieszkańców, uczciły  pamięć 15 osób zamordowanych w tym miejscu przez hitlerowców w 1942  roku. Uroczystość została przygotowana przez nauczycieli i uczniów  szkoły w Młodocinie Mniejszym, którzy opiekują się tym miejscem pamięci. 

 

Na stacji PKP w Rożkach ? w miejscu pierwszej z czterech publicznych egzekucji z 1942 roku ? przy pomniku upamiętniająca pamięć powieszonych przez Niemców Radomian zapłonęło 15 zniczy – tyle, ile było ofiar. Zbrodnia na stacji w Rożkach była pierwszym tego typu aktem terroru ze strony okupanta na tym terenie. O historii z tamtych lat przypomnieli uczestnicy uroczystości. Można o niej przeczytać także na tablicy stojącej obok pomnika.

 

19  września 1942 r. na stacji kolejowej w Rożkach doszło do wymiany ognia  pomiędzy żołnierzami AK z Radomia, a usiłującymi ich wylegitymować  Niemcami. Po strzelaninie Niemcy znaleźli porzucone w pociągu dwa  pistolety ?vis?, które ? jak ustaliło gestapo – zostały potajemnie  wyprodukowane w Fabryki Broni. W mieście dokonano masowych aresztowań, a  w dniach 12 ? 15 października w czterech egzekucjach powieszono  publicznie 50 osób. Jedna z szubienic została ustawiona w Rożkach.

 

12  października 1942 roku rano wyciągnięto z cel radomskiego więzienia 15  osób. Wszystkich załadowano na samochód ciężarowy i zawieziono na stację  kolejową w Rożkach, gdzie zostali powieszeni na wcześniej przygotowanej  w tym celu szubienicy.

 

Dokładniejsze informacje o zbrodni hitlerowskiej z 1942 roku w zakładce: Nasza gmina – Historia

Skip to content