?Przepióreczka? odwiedziła Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze
Szkolny zespół taneczny ? Przepióreczka? wraz z opiekunami p. Anną Szymczyk i p. Wiesławą Rzepecką 26.11.2019 r. wyjechał do Otrębus, matecznika Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Nasi mali tancerze z 2a i 2b spotkali się tam oko w oko z członkami, słynnego na cały świat, narodowego zespołu ludowego. Program wizyty był bardzo bogaty i pouczający. Na początku dzieci uczestniczyły w pięknym koncercie edukacyjnym pt. ?Fantazja Polska- Polskie Tańce Narodowe?, dzięki któremu mogły bliżej poznać pięć polskich tańców narodowych. W czasie widowiska można było zobaczyć przepiękne stroje, a także wykonania tańców regionalnych. Przekazanych zostało wiele ciekawych informacji o naszym kraju oraz jego różnorodnych tradycjach. Oglądanie ?na żywo? występu tak znakomitych tancerzy było ogromnym przeżyciem. Przy okazji przybliżono oglądającym sylwetki znakomitych polskich kompozytorów: pianisty ? Fryderyka Chopina i skrzypka: – Henryka Wieniawskiego. Kolejnym etapem wizyty w Otrębusach były warsztaty, na których nasi szkolni artyści pod okiem fachowców z ?Mazowsza? mogli doskonalić swoje umiejętności wokalne i taneczne, co upamiętniają wspólne fotografie. Wyjazd był niesamowity i z pewnością na długo zostanie zapamiętany. Była to wspaniała lekcja tańca, muzyki i historii, która pozwoliła poznać piękno polskich tradycji i folkloru.
Wyjazd zespołu Przepióreczka został dofinansowany przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala w ramach zadania publicznego ?Młodzi dla swojej małej ojczyzny? realizowanego z budżetu Gminy Kowala.
A to ciekawe?
?Mazowsze? należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski ? Mazowsza, jednak repertuar „Mazowsza” sięga do folkloru innych regionów. Słowo „Mazowsze” stało się hasłem wywoławczym, utożsamianym z nieznanym dla cudzoziemców krajem i kulturą, zaś dla Polonii stało się synonimem patriotyzmu i ojczyzny. Z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe i działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego ?Mazowsze? uznawane jest za zespół narodowy. Od ponad 60 lat porywa publiczność na całym świecie, pełniąc zaszczytną funkcję Ambasadora Polskiej Kultury. (źródło: https://mazowsze.waw.pl/)