Razem możemy uratować Ziemię
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. W tym roku zupełnie inny niż w latach ubiegłych. Nie ma happeningów, apeli i innych działań, do jakich zdążyliśmy się przyzwyczaić. Tegoroczny Dzień Ziemi w cieniu pandemii COVID-19 i innych jakże tragicznych zdarzeń, takich jak liczne pożary i ogromna susza, nabiera szczególnej wymowy. W wielu sytuacjach jesteśmy bezradni, ale w innych możemy i musimy działać rozważnie. Musimy pamiętać, że Ziemia ? nasza planeta jest pięknym, niepowtarzalnym miejscem w znanym nam wszechświecie i od naszej postawy w dużej mierze zależy, czy tak zostanie.
Epidemia, która opanowała niemal cały świat, zamknęła nas w naszych domach, ale w związku z tym mamy też więcej czasu na przemyślenia i refleksje. Warto więc z uwagą przyjrzeć się nawykom, które towarzyszą nam w codziennym życiu, a których zmiana może przyczynić się do poprawy stanu naszej planety. Może to nam i ludziom w naszym otoczeniu uświadomi, że to, co złego dzieje się w środowisku ma istotny wpływ na pogarszającą się kondycję Ziemi.
Czując się odpowiedzialni za naszą Błękitną Planetę, zgodnie z hasłem tegorocznego Dnia Ziemi: „Działanie na rzecz ochrony klimatu” apelujemy:
NIE PRODUKUJ ŚMIECI
- Nie wyrzucaj, naprawiaj! Reperowanie może dawać dużo satysfakcji i wyzwala kreatywność!
- Starym rzeczom daj nowe życie. To nietrudne i jeszcze zaoszczędzisz.
- Dbaj o rzeczy. Dzięki troskliwej pielęgnacji i użytkowaniu każda może mieć dłuższe życie:
- Zakręcaj kran. Nie zostawiaj lejącej się wody podczas mycia zębów. W ciągu doby zaoszczędzisz 24 litry, a w skali roku 8700 litrów!
- Uruchom tryb EKO: Zanim włączysz zmywarkę, ustaw ją na tryb EKO, który oszczędza i prąd i wodę. Zachęć rodziców do korzystania z tej opcji.
- Masz ogród lub balkon? Ustaw beczkę lub wiaderka i łap deszczówkę do podlewania roślin. Tylko nie nawadniaj roślin w upalny dzień, zrób to wieczorem, wtedy mniej wody wyparuje, a rośliny bardziej skorzystają. Nie podlewaj bezmyślnie trawnika, woda jest bardziej potrzebna do innych celów!
- Używaj butelek wielokrotnego użytku.
- Na co dzień używaj materiałowej siatki na zakupy.
- Kupując warzywa i owoce, nie pakuj ich w foliowe torebki.
- Nie pij przez słomkę.
- Nie korzystaj z jednorazowych naczyń.
- Zawsze wybieraj napój w szklanej butelce. Szkło jest prostsze w recyklingu.
- Wysypiska niesegregowanych śmieci są prostu szkodliwe, bo wytwarzają gazy i toksyczny pył.
- Sortowanie śmieci ich i przetwarzanie to skuteczna metoda, by chronić środowisko. Tona makulatury daje tyle surowca co 17 drzew. Tona szkła to 3000 półlitrowych butelek. To się opłaca!
- Wyciągnij wtyczkę, bo wszystkie sprzęty pozostawione w trybie czuwania przez cały dzień czerpią prąd, obciążając wasze rachunki i niszczą naszą planetę.
- Przed pójściem spać powyłączaj urządzenia , powyjmuj wtyczki.
NIE MARNUJ JEDZENIA I BĄDŹ ODPOWIEDZIALNY NA ZAKUPACH
- Porcjuj i zamrażaj– nie marnuj żywności.
- Wykorzystuj produkty w największym stopniu jak się da. Kuchnia z resztek jest teraz trendy!
- Pamiętaj Częste kupowanie opakowanych produktów to więcej plastikowych śmieci.
- Nie daj się skusić reklamom i promocjom. To więcej niepotrzebnych zakupów. Przed wyjściem do sklepu rób listę i rygorystycznie trzymaj się jej.
- Kupuj o Z listą, po przejrzeniu zapasów, przemyśleniu realnych potrzeb.
Zmieniaj świadomość, swoją i innych, zwłaszcza tych, którym się wydaje, że Ziemia to niewyczerpalne źródło życia. Każdy z nas ma w tej kwestii coś do zrobienia. Dla siebie tu i teraz i dla innych w przyszłości, by Ziemia przetrwała, a my razem z nią.
Przeczytałeś! Jeżeli się z nami zgadzasz, zachęć innych do przeczytania